Irodalom és önismeret - Irodalomterápiás műhelyIrodalomterápia

 

Az irodalomterápia olyan szocioterápiás és művészetterápiás módszer, amely a lelki egészség, a lelki egyensúly megtalálásában nyújt támogatást. Kiindulópontja egy irodalmi szöveg, amelynek segítségével feloldható egy-egy dilemma, nehézség, körül járhatók kapcsolatok és az életünket feszítő kérdések. Alkalmazási területei szinte végtelenek: bármely korosztály számára segítség lehet a személyiség- és az önismeret fejlesztésében, illetve egy-egy specifikusabb élethelyzetben való elakadás feloldásában.

A jól megválasztott szöveg nézőpontokat kínál, olyan azonosulási felület, mely elindít egy gondolkodási folyamatot. Megfogalmazhat olyan gondolatokat, érzéseket, amelyeket mi magunk sohasem mertünk, vagy nem is tudtunk a létezésükről. Amikor elkezdünk beszélni egy közösen olvasott műről, akkor ahány ember, annyiféle értelmezés, olvasat kerekedik ki belőle. Mindenki a saját aktuális életét, állapotát, kérdéseit hozza magával, és azt is látja, azt olvassa bele a szövegbe. A közösen kidolgozott jelentések által végig pásztázzuk a valóság szövetének színét és visszáját, így még gazdagabbá, személyesebbé és inspirálóbbá válik az olvasmányok hatása.

Azt tapasztalom, hogy mindenki több annál, mint amit gondol, amit lát és megért magából, ezért a legszebb feladatnak tartom ennek a „több”-nek a megvilágítását és kibontakozásának segítését.

A kreatív írás az önkifejezést és a nyelv minél kreatívabb használatát egyszerre helyezi fókuszba. Abban segít, hogy ötleteink gondolattá tisztuljanak. Az expresszív vagy érzelemkifejező írás pedig abban nyújthat támogatást, hogy a gomolygó érzelmek és élmények nyelvi formába öntésével és a kimondás lehetősége által megfoghatóbbá, kezelhetőbbé válhassanak.

Mindenkinek ajánlom,

  • aki szeretne olvasás, írás és beszélgetés által többet megtudni önmagáról,
  • aki irodalmi kalandokra vágyik: új műveket megismerni, esetleg már ismert írásokat új fényben látni,
  • aki szeretné szépirodalmi művek segítségével körül járni saját életének egy-egy nagy kérdését,
  • aki szeretné megtapasztalni a csoport és az egymásra figyelés erejét,
  • akit vonz a kimondás katarzisa: nyitott arra, hogy szavakká formálja a benne kavargó érzelmeket,
  • aki vágyik arra, hogy sokféle nézőpontot, véleményt megismerjen, hogy ezáltal belső világa gazdagodjék, kommunikációja finomodjék, és kész az önreflexióra.